Fizyka procesu, jakim jest zamrażanie produktów i wykorzystywanie zamrażania.

Zamrażanie produktów i fizyka tego nieskomplikowanego, ale bardzo ciekawego procesu - zabijanie zarazków, trwałość żywności i inne zalety.

Zastosowania mrożenia

Zamrażanie może przecież używane

Zamrażanie to proces, który towarzyszy nam na co dzień. Jego zastosowane jest na tyle szerokie, że często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zamrażanie może być przecież wykorzystywane zarówno przy konserwowaniu żywności, jak i przy wymrażaniu zmian skórnych w rodzaju kurzajek, czy brodawek. Mimo tak różnorodnych zastosowań, w każdym przypadku fizyczna natura procesu zamrażania jest dokładnie taka sama. Z punktu widzenia fizyki zamrażanie polega na zmianie stanu skupienia z ciekłego na stały. W przypadku niektórych produktów jest to dość łatwe do zaobserwowania.

Woda zamienia lód, przechodzi

Sztandarowym przykładem może tu być chociażby woda. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że w odpowiednio niskiej temperaturze woda zmienia się w lód, a więc przechodzi z postaci ciekłej w stałą. W podobny sposób przebiega zamarzanie innych substancji. Warto jednak zaznaczyć, że proces ten nie zawsze wiąże się z ujemną temperaturą. Temperatury zamarzania poszczególnych substancji są różne i wynoszą od kilkuset stopni w przypadku metali, aż do minus kilkuset stopni w postaci gazów. Mimo tak dużej rozpiętości temperatur fizyczny przebieg każdego z tych zjawisk jest dokładnie taki sam.

Produkty, cząsteczki poruszają

Zamrażanie wiąże się również ze spowolnieniem ruchu cząsteczek w substancjach. Wykorzystuje się to między innymi przy konserwowaniu żywności. Produkty, w których cząsteczki poruszają się wolniej są mniej podatne na procesy fermentacji. Niska temperatura hamuje też rozwój większości bakterii i drobnoustrojów, co przekłada się na większą trwałość produktów.